STUDIUM WODORU

O Studium Wodoru


Studium Wodoru

imienia J. Czochralskiego

jest ośrodkiem wymiany kompetencji w zakresie gospodarki wodorowej. Szeroką wiedzę jak oceniać, rozwijać i zarządzać projektami wodorowymi oferuje program „Wodór dla Top Menedżerów”, prowadzony przez Studium Wodoru wspólnie z Uniwersytetem w Oldenburgu. Poprzez zaadaptowanie wiedzy teoretycznej i praktycznej z rynków niemieckich i europejskich, przygotujemy Państwa do złożonych wyzwań w tym innowacyjnym sektorze.

Jan Czochralski


Jan Czochralski to przykład genialnego naukowca i wynalazcy, który jest lepiej znany za granicą niż w Polsce. Swoją karierę naukową rozpoczął w Niemczech, gdzie zaczynając jako skromny student, z upływem czasu stał się cenionym i znanym profesorem. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, na zaproszenie prezydenta Ignacego Mościckiego przeprowadził się do Warszawy, gdzie w okresie międzywojennym pracował ze studentami dla dobra nowo odrodzonej Polski. Profesor Czochralski, mimo intratnych propozycji biznesowych z całego świata, do samego końca starał się implementować na rynek polski najnowsze technologie i swoje doświadczenia zdobyte w Niemczech.

Nie tylko niemieccy oraz europejscy naukowcy mieli swój udział w budowaniu potęgi i historii fotowoltaiki. W 1918 roku to właśnie Jan Czochralski (pochodzący z województwa kujawsko-pomorskiego) stworzył pierwsze monokryształy krzemu (do dzisiaj krzem wykorzystywany jest w instalacjach fotowoltaicznych!). Metoda ta, zwana „metodą Czochralskiego”, jest nadal stosowana w przemyśle i jest szeroko wykorzystywana w produkcji różnego rodzaju materiałów, takich jak szkło optyczne, polimery, półprzewodniki i inne. Telefony komórkowe, tablety, cyfrowe aparaty fotograficzne, odtwarzacze mp3, przenośnie konsole do gier i inne urządzenia elektroniczne działają w oparciu o monokryształy, produkowane metodą opracowaną przez Czochralskiego.